Chrzest i podniesienie bandery na statku Kontroler – 20

24 czerwca 2014 roku, na Motławie, przy nabrzeżu wzdłuż ulicy Wartkiej / Rybackiego Pobrzeża w Gdańsku, miała miejsce uroczystość chrztu i podniesienia bandery na nowym statku inspekcyjnym Urzędu Morskiego w Gdyni, któremu nadano nazwę Kontroler-20.

Jednostka przeznaczona jest głównie do realizacji zadań Kapitanatu Portu Gdańsk (w granicach portu i redy, łącznie z Portem Północnym i obszarem ujścia Wisły Śmiałej w Górkach Zachodnich). Drugi zakres zadań Kontrolera-20 obejmuje także potrzeby Dyrektora Urzędu Morskiego w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem i jako jednostka interwencyjna w sytuacjach zagrożeń, łamania prawa, zdarzeniach nadzwyczajnych w obszarach VTS, na wodach otwartych Zatoki Gdańskiej, wodach terytorialnych i wyłącznej strefy ekonomicznej w obszarze kompetencji Dyrektora Urzędu Morskiego.

Kontroler-20 to nowoczesna jednostka o napędzie dwuśrubowym. Jej zasięg pływania wynosi 600 mil morskich w rejonie żeglugi krajowej do 20 mil morskich od brzegu. Statek wyposażony jest w dwa stacjonarne silniki wysokoprężne wraz z przekładniami, zespół prądotwórczy z silnikiem wysokoprężnym oraz ster strumieniowy. Kadłub, podzielony na wodoszczelne przedziały, posiada pokaźną odbojnicę zabezpieczającą jednostkę przed uszkodzeniem. Nadbudówka z dodatkowym pomieszczeniem, wyposażona jest we wnętrzu w amortyzowane fotele, stoły, blaty itp. Pomieszczenia kadłubowe i nadbudówki są ogrzewane i klimatyzowane.

Statek wyposażony jest w niezbędny sprzęt pokładowy (m.in. wciągarkę kotwiczną, bom, polery, knagi, sprzęt ratunkowy), nawigacyjny (radar, echosonda, elektroniczna mapa nawigacyjna, DGPS, itd.), radiowy (anteny radiowe VHF, odbiorniki nasłuchowe DSC, radiotelefony, itp.) i specjalistyczny sprzęt pomiarowy.