140 mln zł na prom dla PŻB

Polska Żegluga Bałtycka otrzymała od Skarbu Państwa wsparcie w wysokości 140 milionów złotych na zakup promu. Kołobrzeski armator ma pozyskać nową jednostkę do końca 2023 r.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk uczestniczył w poniedziałek na promie Nova Star w Terminalu Promowym w Gdańsku w konferencji prasowej dotyczącej rozwoju Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

– Ostatnie dni grudnia przyniosły bieżące dofinansowanie dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w kwocie 140 mln zł, które już trafiły na konto przedsiębiorstwa i ma za zadanie wypełnić lukę inwestycyjną w ramach uzupełnienia tonażu w 2023 roku do momentu wejścia do eksploatacji nowych jednostek – powiedział w Gdańsku Gróbarczyk.

Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski powiedział, że firma dysponuje obecnie pięcioma promami.

– Dzięki dofinansowaniu, jakie udało się uzyskać ze Skarbu Państwa, Program Batory doprowadzi do tego, że przy powiększeniu o jedną jednostkę uzyskamy ponad 40-procentowy wzrost linii ładunkowej Świnoujście – Ystad – powiedział Madejski i dodał, że dzięki temu pozycja PŻB znacząco wzrośnie i firma będzie mogła konkurować z innymi armatorami.

Czytaj więcej: 140 ml zł na zakup promu dla PŻB